Breaking news:

Stilul de sezon echilibrul perfect între estetica și confort

Dacă în fiecare dimineață privești cu dezamăgire în dulap...

Noile colecții TERATAI: bucuria care se poartă!

Ce porți când vrei să strălucești puțin? Accesoriile spun cum...

„Țiganiada”, o comedie muzicală după prima epopee românească

Romica, Parpangel, Cucavel, Brândușa și alte personaje vor urca joi, 14 noiembrie, de la ora 19,00, pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor, în comedia muzicală „Țiganiada”, prezentată de Teatrul Muzical „ȘAPTE” Galați.

Este vorba despre o adaptare plină de culoare după prima epopee românească, scrisă de Ioan Budai-Deleanu, creație fundamentală menționată în toate lucrările de istorie a literaturii române.

Scenariul adaptat de Isabela Oancea, care semnează și regia, păstrează în linii mari acțiunea din textul original, iar muzica țigănească, dansurile autentice și interpretarea textului cu umor fac un spectacol spumos și dinamic, a cărui durată depășește o oră.

Îndemnați de Vlad Țepeș să-și găsească un loc al lor, unde să pună bazele unui stat, personajele străbat un drum presărat de evenimente inedite, lupte și petreceri. Mrejele iubirii dintre Romica și Parpangel, lupta pentru putere, amestecul Satanei și al Arhanghelului Gabriel în soarta țiganilor, polemicile asupra posibilei orânduiri din viitoarea țară, toate dau naștere unor situații amuzante, tot atâtea prilejuri de zâmbete largi, cântece sau dansuri.

Spectatorii îi vor vedea pe scenă pe Gianina Sion, Vlad Ajder, Isabela Oancea, Luminița Vologa și Mihai Păun. Ilustrația muzicală este semnată de Sorin Oancea.

Biletele la spectacol costă 25 de lei și s-au pus în vânzare atât la casieria Casei de Cultură a Sindicatelor, cât și online, pe site-ul https://eventbook.ro/theater/bilete-tiganiada.

Teatrul Muzical „ȘAPTE” este o companie privată de teatru din oraș, formată din profesioniști cu experiență în domeniu (actori, regizori, coregrafi, balerini). Cu aproape 10 ani de activitate și cu un repertoriu bogat și divers, prezentat pe scene din Galați și din țară, compania de teatru are ca misiune crearea unei alternative culturale de calitate pentru iubitorii de teatru de toate vârstele.

Ți-a plăcut acest articol?

votează!

0 / 5. voturi: 0

ai citit?

Toamna în ritmul tău: coffee, books & shopping la Brăila Mall

Toamna are un fel aparte de a te face...

Noile colecții TERATAI: bucuria care se poartă!

Ce porți când vrei să strălucești puțin? Accesoriile spun cum...

Inele de măr cu scorțișoară – desert rapid și aromat pentru serile de toamnă

Câteodată, combinațiile simple sunt și cele mai delicioase. Nimic...

Un an de povești, 365 de zile de confort și răsfăț în inima Brăilei

G Danube Boutique Hotel – locul unde te simți...

Micile plăceri ale toamnei – citit, gătit și hobby-uri de interior

Când frunzele se colorează în nuanțe arămii și aerul...